Részlet az előszóból:
Thurneysen Eduárd bázeli lelkész és egyben theológiai tanár. Kiterjedt gyülekezeti munkája állandóan termékenyíti tanítói-előadói és irodalmi munkásságát. Ritka theológiai egyéniség, aki minden kérdést az evangélium központjából néz és a legmélyebb elvi, legégetőbb gyakorlati kérdésekben is a hitvallások útmutatása nyomán vezet el az egyedüli megoldáshoz. Gondolkodását tartalmilag a kinyilatkoztatás tényeire való odaadó, hűséges figyelés jellemzi; gondolatainak alakja pedig egyszerű, világos, szemléletes. Munkássága mindig a mai élet kérdései és valósága iránti felelősségből fakad. Ezek a tulajdonságai a legnagyobb élő theológusok sorába állítják. Úgy látjuk, hogy szolgálatán keresztül kivételes ajándékokat szán az Egyház Ura magyar evangéliumi egyházainknak is.
Különösen jelentős a Thurneysennel való társalkodás jelen helyzetünkben. Egyrészt a két történeti egyházban a kezdődő ébredési mozgalom új kérdéseket, nehéz problémákat vet fel, a vajúdó, átalakuló kor szintén új theológiai eszmélést és irányítást követel. Mindezekben hasznavehető és gyümölcsöztethető útbaigazítást kaphatunk tőle. Másrészt a szomszédos evangéliumi egyházakkal a közvetlen, személyes, valamint a betű útján történő érintkezés megnehezült. Holott életbevágóan fontos, hogy továbbra is kapjunk kívülről serkentő, tájékoztató hatásokat. A testvér egyházak válogatott, kipróbált értékeinek magyarul való megszólaltatása elengedhetetlen számunkra, ha nem akarunk betokosodni és jelszavakba merevedni.
Thurneysen református theológus, de az igazi reformátori értelemben, aki szívesen és igazi fogékonysággal Luther iskolájába is jár. Ezért nem válthat ki csodálkozást, hogy éppen evangélikus theológusok szeretnék testvéri figyelmeztetéseit és tanácsait közkinccsé tenni. Meggyőződésünk az, hogy az igazi hitvallásos elmélyülés közelebb hozza a két magyar történeti egyházat egymáshoz. A „protestantizmus" közössége az elmúlt nemzedékek életében theológiailag vitatható alapokon nyugodott. Az utóbbi években természetes visszahatásnak voltunk szemtanúi. Felbomlott sok közös vállalkozás; mindkét oldalon szívesen hangsúlyozták a különállást; nem egyszer szembefordulásig éleződött a viszony. A jelszavak divatjának uralma idején ez nem is volt másként lehetséges. Mi azonban bízunk abban, hogy az igazi hitvallásos egyházi megújulás még theológiai téren is új közös munkát, testvéri párbeszédet, reformátusok és evangélikusok közös tusakodását fogja eredményezni.